JAK DOBRAĆ POMADKĘ DO TYPU URODY?

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na  pytanie, które często słyszę od moich klientek: „Jaka szminka do mnie pasuje?”. Oczywiście, możemy nosić takie kolory jakie tylko nam się podobają, ale jeśli weźmiemy pod uwagę typ urody, gama kolorystyczna pomadek znacznie się zawęża. Dlatego dziś podpowiem, wśród jakich odcieni szukać „pomadki idealnej”.



W rzeczywistości możemy dopasować do siebie niemal każdy kolor, dobierając odpowiednio jego jasność, czystość oraz temperaturę. Oznacza to np. w przypadku różu, że w zależności od typu urody możemy nosić róż pudrowy, „brudny”, łososiowy czy fuksję. Podobnie jest w przypadku innych kolorów, a poszukiwanie pomadki idealnej najlepiej zacząć od porównywania ze sobą innych odcieni. Choć nic nie zastąpi indywidualnego dobrania koloru, przygotowałam mały przewodnik, w którym cztery modelki prezentują pomadki odpowiednie dla nich.

Dla każdej z  nich zaproponowałam pomadki z trzech kategorii kolorystycznych:

nude” – cieliste, neutralne, zbliżone do koloru ust, dopełniające makijaż w subtelny sposób
kolorowe” -  intensywne, podkreślające typ urody lub z nim kontrastujące
czerwone” – klasyczne, ponadczasowe, udowadniam, że każdy może nosić czerwień :)

Prezentację przykładowych kolorów możecie obejrzeć w poniższym filmie:

„Jasny typ urody” (blondynki) – to osoby o jasnej cerze, włosach i oczach – mogą to być zarówno ciepłe jak i chłodne blondynki, niebiesko, szaro lub zielonookie, których uroda jest bardzo subtelna. Podobnie w przypadku pomadek: szukamy odcieni rozbielonych, pastelowych zarówno ciepłych jak i chłodnych, ale zawsze delikatnych.

Pomadki nude: w przypadku tego typu urody cielistych pomadek nie używamy bez mocniejszego akcentu na oko (wystarczy kreska i dobrze wytuszowane rzęsy), w przeciwnym razie łatwo o „mdły” efekt. Odcienie nude odpowiednie dlatego typu to: pudrowy róż, jasny karmel, złoty i różany beż, jasna morela, piaskowy

Na zdjęciu:
Hean True Colour, 401 Natural Glow
Hean, Vitamin Cocktail nr 29 macciato
Hean, Vitamin Cocktail nr 324 Sweet Fruits

Pomadki kolorowe: to wskazany akcent makijażu dla typów jasnych, „ożywiający” twarz. Odpowiednie będą odcienie koralu, cukierkowy róż, morelowy, łososiowy, wrzosowy.

Na zdjęciu:
Hean, Vitamin Cocktail Colour Intesne, nr 164 sweet kiss
Hean, Classic Colours Festival, nr 3 róż fantazja
Hean, Vitamin Cocktail, nr 320 mystic rose
Hean, Vitamin Cocktail, nr 329 mauve rose

Pomadki czerwone: nawet w delikatnej wersji będą wyglądały na intensywne. Dlatego najlepiej prezentuje się czerwień truskawkowa, arbuzowa lub koralowa.

Na zdjęciu: 
Hean, Vitamin Cocktail Colour Intense nr 159 strawberry,
Hean, Vitamin Cocktail, nr 75 Raspberry, 
Hean, True Colour, nr 406 Poppy Red


„Średni typ urody” (szatynki) – ta kategoria obejmuje wiele odcieni cery i włosów (od ciemnych blond po brązy), jednak ich wspólną cechą jest to, że kolorystyka jest nieco przygaszona i raczej neutralna (bądź chłodna). Oczy średnio-ciemne (brązy, zielenie, odcienie szarego), cera oliwkowa, beżowa lub lekko zaróżowiona. Pomadki, zazwyczaj ciemniejsze, mają często „zbrudzone” odcienie.

Pomadki nude – najlepiej prezentują sie te chłodne, niezbyt jasne – jak brudny, zgaszony róż, cielisty, kawa z mlekiem.

Kolory na zdjęciu: 
Hean, True Colour nr 403 latte carem
Hean, Vitamin Cocktail Colour Intense, nr 153 Nude Rose
Hean, Vitamin Cocktail, nr 89 Berry Shake

Pomadki kolorowe – powinny ożywiać nieco ziemistą cerę, nie przytłaczając typu urody. Dobrze wyglądają wszelkie odcienie jagodowe, malinowe, jak i również zgaszona fuksja czy lila róż (przy jaśniejszej, chłodnej karnacji).

Hean, Vitamin Cocktail Colour Intesne, nr 164 sweet kiss
Hean, Classic Colours Festival, nr 3 róż fantazja
Hean, Vitamin Cocktail, nr 320 mystic rose
Hean, Vitamin Cocktail, nr 329 mauve rose

Pomadki czerwone – sięgamy po eleganckie zgaszone czerwienie, odcienie paprykowe, wiśniowe, klasyczną czerwień.

Hean, Vitamin Cocktail Colour Intense, 158 Ruby Red
Hean, Vitamin Cocktail Colour Intense, 154 Frozen Cherry
Hean, Vitamin Cocktail Colour Intense, 157 Paprika


„Ciepły typ urody” (rudowłose) –rudawe włosy i ciepła cera, jasna tęczówka oka  to bardzo charakterystyczny typ urody, dla którego stworzone są wyraźnie ciepłe pomadki. Do tej kategorii należą również wyraźnie ciepłe, „złociste” blondynki.


Pomadki nude: mają wyraźny, ciepły kolor, który w tym przypadku wygląda bardzo naturalnie. Mogą to być odcienie bursztynu, szampana, brzoskwini, koralu.

Na zdjęciu:
Hean, True Colour, nr 402 Caramel
Hean, Vitamin Cocktail, nr 325 Bamboo
Hean, Classic Colours Festival, nr 14 szampan
Hean, Classic Colours Festival, nr 18 złota morela

Pomadki kolorowe: można dobierać na zasadzie dopełnienia lub kontrastu. Dopełniać typ urody będą odcienie dyniowe, rdzawe, ceglaste, koralowe, wszelkie odcienie pomarańczowego. Jako kontrast posłużą odcienie różu – fuksja i magenta.

Hean, Classic Colours Festival, nr 19 koral
Hean, Vitamin Cocktail, nr 12 coral
Hean, Vitamin Cocktail, nr 64 carrot
Hean, Classic Colours Festival, nr 6a magenta


Pomadki czerwone: koniecznie ciepłe lub z nutą brązu – karminowa, pomidorowa, ceglasta, kasztanowa.

Hean, Vitamin Cocktail, nr 308 Carmine
Hean, Vitamin Cocktail Colour Intense, 161 Sunny Peach
Hean, Classic Colours Festival, nr 26 Tango

„Ciemny typ urody” (brunetki) – ciemne włosy, oczy, śniada cera, typ „południowy”, któremu najbardziej pasują wyraziste i ciemne kolory. Niektóre z nich będą odpowiednie również dla osób o jasnych oczach (np. bardzo ciemne włosy, niebieska tęczówka).

Pomadki nude: bardzo pasują ciemnym brunetkom (spójrz na Kim Kardashian ;)). Odpowiednie będą odcienie, kawy, mlecznej czekolady, ciemniejsze beże i brązy.

Na zdjęciu:
Hean, True Colour, nr 407 Coco Kiss
Hean, Vitamin Cocktail Colour Intense, nr 121 Cold Rose
Hean, Vitamin Cocktail, nr 72 Amarant
Hean, Vitamin Cocktail, nr 328 Romatic

Pomadki kolorowe: powinny być intensywne, by „nadążyć” za wyrazistością tego typu urody. Proponuję fuksję, śliwkę, jagodę, neonowy róż, winny, fioletowy.

Hean, Vitamin Cocktail, nr 330 Electric Rouge
Hean, Classic Colours Festival, nr 5 owoc granatu
Hean, True Colour, nr 409 Pink Fame

Hean, Vitamin Cocktail Colour Intense, nr 155 Sweet Pum

Pomadki czerwone: mogą być ciemne i wyraziste: bordo, burgund, rubin, karmazynowy.

Hean, Classic Colours Festival, nr 5e rubin
Hean, Vitamin Cocktail Colour Intense, nr 156 Burgundy
Hean, Classic Colours Festival, nr 27 wiśnia japońska


Jeśli po przeczytaniu tego tekstu masz wątpliwości (np. „Jak to, jestem blondynką i nie mogę nosić ostrej czerwieni?”) to nie przejmuj się – podane wskazówki mają jedynie podpowiedzieć w jakich kolorach wyglądasz korzystnie– gust i trendy to zupełnie osobna sprawa. Według mnie można nosić naprawdę każdy kolor – pod warunkiem, że dobrze skomponuje się go z resztą makijażu i całą stylizacją. Po prostu niektóre kolory pomadek wyglądają idealnie, nawet przy niedużym nakładzie pracy – wystarczy dobrze dobrana szminka i minimalna ilość pozostałego makijażu, a cała twarz promienieje :).

Kilka wskazówek na koniec.

Postaraj się dobrać kolor:

- do tęczówki oczu: niebieskie uwydatnią się pod wpływem pomadek z nutą pomarańczowego (np. oranż), a zielone – fioletowego (np. fuksja).

- do stylizacji: komponuj jasną garderobę z wyrazistymi pomadkami i na odwrót. Szukaj kolorów komponujących się z odcieniem, który nosisz „przy twarzy” lub przeciwstawnych

- do bieli zębów: jeśli chcesz je optycznie rozjaśnić poszukaj żywej pomadki (np. malinowej)

Udanych eksperymentów z kolorem! :)

Do przygotowania artykułu zostały wykorzystane pomadki Hean.

Serdecznie dziękuję modelkom - Ani, Ani, Korneli i Edycie za udział w filmiku! :)

Edit:
Drogie czytelniczki, umowny podział "typów" jest stworzony od podstaw przeze mnie, w oparciu o moją wiedzę i doświadczenie w pracy z klientkami i dobieraniu kolorów. Choć "nazwami" różni się od analizy kolorystycznej, to zawiera wiele jej elementów, a wśród podanych kolorów, znajdzie się propozycja dla każdej z Was :). Udanych eksperymentów!

Komentarze

  1. Moja ulubiona kategoria to pomadki nude :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Typ jasny jak nic ;) Czasem żałuję, że nie mogę zaszaleć z czerwienią na ustach, ale niestety wyglądam niezbyt dobrze ;P

    OdpowiedzUsuń
  3. Co za "analiza" i rozłożenie na czynniki pierwsze. Super :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo pomocny wpis. Dodam, że przy ciemnym typie urody bardzo ważne jest, aby nie dobierać za jasnej pomadki nude, bo wtedy wygląda się bardziej, hm... trupio :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Pani Marto,
    jeśli sięga już Pani po klasyfikację typów urody, to najlepiej byłoby skorzystać z podziału na pory roku, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości przy dobieraniu pomadek. Cały czas walczę o prawidłowe dobieranie koloru do typów urody, więc niestety, ale muszę o tym napisać :)

    Zaczynając od pierwszego punktu "jasne typy urody": zapewne ma Pani na myśli "Jasną Wiosnę" i "Jasne Lato". JW będą pasowały pomadki pastelowe, lekko ciepłe, brzoskwiniowe, źle będzie wyglądać w pomadkach ciemnych, np. burgundach i chłodnych (np. fioletach). Kolor pomadki nie może być zbyt zgaszony, musi być czysty, ale nie może też być zbyt intensywny ponieważ przytłoczy delikatną urodę JW. JL będzie lepiej wyglądało w pomadkach z chłodniejszymi tonami, chłodnych "różanych różach". Jego kolory będą też bardziej zgaszone i "brudne" niż kolory JW. Brzoskwinia nie będzie wyglądała najlepiej. Ważne jest też wykończenie pomadki, JW nie zaszkodzi trochę brokatu czy błyszczyk, u JL lepiej sprawdzą się maty, ten typ nie lubi połysku.

    "Typy średnie" i "typy ciepłe" - szczerze mówiąc nie rozumiem tego podziału. Tu wrzuciła Pani do jednego worka 8 różnych podtypów i je dokładnie wymieszała. Rozumiem, że "typy średnie" są chłodne? Bo chłodnych jako takich w tym podziale nie ma, ale są ciepłe. Jakaś dyskryminacja chyba :D Wśród typów średnich, czyli ani jasnych ani ciemnych, mogą być "typy ciepłe", które pani wyróżniła: bardzo ciepłym i dosyć intensywnym kolorycie (Ciepła/Prawdziwa Wiosna), bardzo intensywnym i lekko ciepłym kolorycie (Intensywna/Czysta Wiosna), bardzo zgaszonym, ziemistym i lekko ciepłym kolorycie (Zgaszona/Łagodna Jesień) oraz bardzo ciepłym i zgaszonym kolorycie (Ciepła/Prawdziwa Jesień). Każdy z tych typów może mieć w naturze inny kolor włosów - od rudych po brązy, popielate blondy ze złotym refleksem - inny kolor oczu - od ciepłych zieleni, a nawet morskich błękitów u Wiosen - po brązy i zmienne niejednolite tęczówki u Jesieni - a nawet inny kolor skóry (od ciepłego beżu, bo złotą, różową, szczególnie u Wiosen, po ziemistą i oliwkową u Jesieni). Te typy łączy jeden mianownik - wszystkie są ciepłe, lub neutralne w stronę ciepłych i tak samo będzie się im dobierało pomadki. Od bardzo ciepłych i dosyć nasyconych dla Prawdziwej Wiosny (ciepła fuksja, pomarańczowy), po ceglaste, bardzo brudne matowe odcienie dla Zgaszonej Jesieni (intensywne ją przytłoczą, sprawią, że skóra stanie się zmęczona, wcale nie "dodadzą koloru" wręcz przeciwnie).

    CDN.

    OdpowiedzUsuń
  6. CD.

    Jeśli natomiast chodzi o typy chłodne (które tu są "średnimi"). To sprawa wygląda bardzo podobnie jak wyżej, tylko mianownikiem jest chłodny koloryt. Należą do nich: Chłodne/Prawdziwe Lato - kolory bardzo zimne i lekko zgaszone, Zgaszone/łagodne Lato - kolory lekko chłodne i bardzo "brudne", Intensywna/Czysta Zima - kolory bardzo czyste, ale nie bardzo zimne oraz Prawdziwa/Chłodna Zima - kolory "lodowate", ale nie tak intensywne jak u koleżanki Czystej Zimy. Każdy typ może mieć właściwie każdy kolor włosów, oczu i skóry, zawsze jednak będzie to kolor chłodny lub lekko chłodny. Są oczywiście jakieś najczęściej spotykane zestawy w każdym z nich np. Zgaszone Lato to najczęściej popielata szatynka o szarozielonych zmiennych oczach i chłodnej oliwkowej cerze, albo Prawdziwa Zima, to brunetka z prawie czarnymi włosami i "świdrująco" niebieskimi tęczówkami, ale tak być nie musi i nie należy się tym sugerować (kluczowe jest przemierzenie różnych kolorów i określenie swojego typu w ten sposób). Pomadki dobieramy oczywiście zgodnie z tym co powyżej: dla ZL najładniejszym kolorem będzie odcień "mauve" (lekko chłodny brudny róż), dla IZ dosyć chłodna bardzo intensywna fuksja itd.

    Ostatni punkt to "typy ciemne". Tu zapewne chodzi o Ciemną Zimę i Ciemną Jesień. Obie są ciemne, ale pierwsza CZ jest chłodniejsza i bardziej "czysta" od CJ. Tutaj najlepiej sprawdzają się ciemne pomadki dostosowane w temperaturze i stopniu nasycenia. Odcienie "nude" w stylu Kim to niestety koszmarek. Odcinając się od dzisiejszej mody i sięgając do klasyki, trzeba pamiętać, że "nude" to absolutnie nie był początkowo kolor ust w kolorze skóry! "Nude" to nic innego jak "nagie usta", czyli powinny być w kolorze najbardziej zbliżonym do naturalnego koloru ust. Typy ciemne zazwyczaj mają dosyć duży kontrast, a co za tym idzie ich usta nigdy nie są "cieliste", zawsze mniej lub bardziej różowe/beżowe/czerwone. Malowanie ich pomadką w kolorze skóry daje efekt groteskowy i myślę, że za jakiś czas będzie nam się kojarzył z obecnymi czasami, tak jak brązowa pomadka dla każdego (niezbyt dobry pomysł, gdyż pasuje głównie Jesienią) i nie będzie to skojarzenie na plus :D

    Całkowicie zgadzam się z tym, ze dobrze dobrana szminka potrafi zrobić cały makijaż, ale absolutnie nie mogę się zgodzić z tym, że szminkę dobieramy pod cokolwiek innego niż ton naszej skóry (ciepły/zimny, chłodny/zgaszony). Co z tego że sobie wybielimy zęby za pomocą chłodnej pomadki, jeśli będzie się ona "gryzła" z całą naszą kolorystyką?

    Oczywiście ten podział, który zaproponowałam dotyczy dobierania pomadki, która podkreśli naszą urodę, nie będzie jej przytłaczać, ani dominować. Bywa, że komuś zależy na efekcie "widać tylko moją pomadkę, zamiast mnie", albo stawia wyżej to co jest modne, nad to co jest ładne, wtedy analizą kolorystyczną nie musi, a wręcz nie powinien się zajmować :D Jednak jeśli ktoś marzy o dobieraniu pomadek w ciemno, to zachęcam do "pobawienia się w to". Można to zrobić jak najbardziej na własną rękę, nie trzeba do tego wykwalifikowanych wizażystów. Wystarczy określić swój typ, a potem idealne kolory znajdują się niemal same :D

    Pozdrawiam i życzę owocnej pracy z kolorami :)

    Waleria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Walerio, pięknie dziękuję za komentarz i rozszerzenie tematu - myślę, że czytelniczki, które maja problem z zakwalifikowaniem się ze stworzonych przeze mnie umownie "typów" znajdą tu wiele ciekawych informacji. Specjalizuję się w analizie 12 typów, jednak na potrzeby filmiku postanowiłam uprościć podział do 4 modelek, szczególnie, że bez indywidualnej, profesjonalnej analizy i tak nie jesteśmy w stanie określić swojego typu. Chociaż nazwy faktycznie są umowne, a podział stworzony przeze mnie (odpowiadając na Pani pytanie - w typach "średnich" mieszczą się typy chłodne, co zawarłam w opisie) to myślę, że to dobre wytyczne do rozpoczęcia "pomadkowych" poszukiwań. W każdej kategorii znajduje się kilkanaście kolorów - zależało mi, żeby każda czytelniczka znalazła przynajmniej jeden dla siebie. Poruszanie tematu analizy kolorystycznej on-line zawsze jest ryzykowne, bo nic nie zastąpi "przymierzenia koloru" w rzeczywistości. Mimo to podjęłam wyzwanie i mam nadzieję, że podzieliłam gamę pomadek Hean w taki sposób, że każdy laik będzie mógł się "w tym odnaleźć" - nie tylko w zakresie typu kolorystycznego, ale i własnego gustu. Jeszcze raz dziękuję za Pani komentarz, uważam go za bardzo wartościowy, a wszystkie czytelniczki zachęcam do wnikliwej lektury :).

      Usuń
    2. Oczywiście ma Pani rację. :) Proponowane pomadki są dobrane dobrze, zabrakło mi tylko podkreślenia, że każdej osobie a wyróżnionego przez Panią typu będzie pasować jedna może dwie pomadki, a nie wszystkie. Jestem przyzwyczajona do dzielenia kolorów na 12 i wtedy jeśli mamy np. 5 pomadek w jednej z 12 grup, to do osoby przyporządkowanej do tej grupy pasuje (mniej lub bardziej, ale nie gryzie się z cerą żadna) każda z tych 5 pomadek. Tym niemniej na pewno z proponowanych pomadek dla "mojego typu" (czyli średniego) kilka by mi pasowało, więc podział spełnia swoje zadanie (jednak jeszcze raz podkreślam - nie wszystkie z tej grupy, niektóre są zbyt ciepłe lub zbyt zimne, perłowe też odpadają).

      Nie ma za co dziękować :) Niestety jak obserwuję metody dobierania pomadek, to często jest na chybił-trafił, nawet u podobno wykwalifikowanych wizażystek. Ciesze się że Pani z wraca uwagę bardziej na to co komu pasuje, a nie na trendy :) Jestem pewna, że w indywidualnej pracy z klientkami dobiera Pani pomadki idealnie.

      A tak przy okazji zapytam, czy zna pani jakieś matowe lub satynowe pomadki w kolorze czerwonym dobre dla Soft Summer? Mam wrażenie, że w ogóle na polskim rynku odpowiednio zgaszonych, ale chłodnych czerwieni właściwie nie ma. Jeśli są przybrudzone to wpadają w brązy, jeśli są chłodne, to zbyt czyste lub zbyt jasne. Panie w Macu potrafią mi wciskać Russian Red, bo "każdemu w niej dobrze", a moja oliwkowa cera robi się przy niej jeszcze bardziej ziemista. Może w Hean jest jakaś "brudna" czerwień, której szukam?

      Usuń
  7. Świetny wpis, bardzo pomocny! Dużo można z niego wyciągnąć :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dla mnie ważna jest temperatura, wybieram ciepłe pomadki, bo lepiej zgrywają się z moim typem urody. Mam wrażenie, że chłodne bardzo się z nim kłócą :) I, według mnie, nudziaki dobrze wyglądają u dziewczyn z jasną karnacją, tylko po prostu pomadka nie może być jaśniejsza, niż sama skóra :p

    OdpowiedzUsuń
  9. A ja proponuje tak: wchodzimy do sklepu, bierzemy pierwszą z brzegu iiii ..... wychodzimy!:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawy wpis. Mimo długości przeczytałam cały i dowiedziałam się wiele ciekawostek:-)

    OdpowiedzUsuń
  11. a ja nie mam pojęcia jakim jestem typem...mam włosy ciemny brąż, cere średnią w mocno zółtych tonacjach,oczy turkusowe...i w makijażu pasują mi ciepłe kolory -pomadki nude,róże brzoskwiniowe, brązowe, cienie oranżowe i fiolety,brązy.Natomiast w ubiorze zdecydowanie mi w barwach zdecydowanych-ostra biel,czerń, turkus, czerwień (ostra żywa-a na ustach w takiej wyglądam żle..). I jak tu określić typ urody??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opis może wskazywać na "czystą wiosnę" (clear sprin). Pozdrawiam! Autorka bloga

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię, zachęcam do zadawania pytań - chętnie doradzę :). Chcesz dobrać kosmetyki, porozmawiać o możliwościach współpracy lub umówić warsztaty - napisz e-mail na martachowanska@wp.pl

Popularne posty